Pagal kokius principus skaičiuojamos darbuotojo atostogas

Atostogų apskaita – ko gero aktualiausias įmonės aspektas daugeliui darbuotojų įmonėje. Daug dirbant, nors kartą per metus norisi ir tinkamai pailsėti, tinkamai pabėgus nuo visų darbų.

Tiesa, vos tik pagerėjus orui, didžioji dalis personalo puola rašyti atostogų prašymų ir plūsti administraciją su klausimais kiek atostogų jie gali pasiimti.

Kad supaprastinti atsakymus jums ir jūsų kolektyvui, šiame straipsnyje nusprendėme plačiau pasigilinti į tai, kaip yra skaičiuojamos atostogos įprastomis sąlygomis.

Kiek per metus atostogų priklausys vienam žmogui?

Pagal standartinę tvarką, žmogui priklausantis atostogų skaičius yra reglamentuojamas remiantis DK 126 str. Paprastai tai yra ne mažiau nei 20 darbo dienų per metus.

Tiesa, tikslus dienų skaičius priklausys nuo to kiek žmogus dirba per savaitę ar jeigu jis, tarkime, dirba slenkamu grafiku visus metus.

Jeigu tarkime jūsų darbuotojas dirba po 6 dienas per savaitę, tuomet jam priklausys jau 24 dienos metus metus, tačiau ne mažiau 20 per metus.

Kada atostogos gali būti dar ilgesnės?

Pagal DK 138 str., kai kuriais atvejais yra priskiriamos ilgesnės atostogos darbuotojams, t.y net 25 dienų per metus.

Tai yra taikoma jeigu:

  • Darbuotojas dar neturi pilnametystės
  • Darbuotojui auginančiam atžalą iki 14 metų
  • Darbuotojui turinčiam nustatytą neįgalumą.

Prie to pačio verta paminėti, jog jeigu darbuotojas visuomet dirba 6 dienas per savaitę visus metus jam priklauso net 30 atostogų dienų.

Vadinasi, atsižvelgiama tiek į situaciją, tiek į žmogaus dirbamas valandas kiekvieną savaitę.

Papildomos atostogos atsižvelgiant į darbuotojo stažą

Vert pabrėžti ir tai, jog papildomų atostogų žmogus gali sulaukti tuo metu kuomet jis įmonėje išdirba pakankamai ilgą laiką, t.y sukaupia stažą. Prie to pačio galima priskirti ir darbuotojo pasiaukojimą vykdant neįprastas užduotis darbe – viršvalandžiai, papildomos užduotys ir t.t.

Tokios situacijos yra kai:

  • Žmonės imasi papildomų užduočių kurios prideda daugiau krūvio
  • Žmonės dirbant sudėtingomis nei įprastai sąlygomis
  • Žmonės išdirba vienoje įmonėje daug laiko.

Kalbant apie stažą, už 10 pradirbtų metų žmogui priklauso 3 darbo dienos papildomų atostogų, tuo tarpu už kiekvienus 5 metus taip pat prisidės po vieną papildomą dieną.

Kaip tikslingiausia yra sužinoti kiek turite atostogų?

Tokiu atveju geriausia yra kreiptis į savo įmonės personalo vadovą arba buhalterijos apskaitą atliekantį atsakingą asmenį. Jie galės tiksliai pasakyti, kiek dienų turite jūs ar kiek už neišnaudotas atostogas reikės išmokėti pinigų vadovams jeigu darbuotojas išeina.

Pabaigai

Šiandien trumpai aptarėme atostogų klausimą, kiek jų priklauso kiekvienam darbuotojui, kiek jų kaupiasi papildomai už sukauptą stažą ar pradirbtą laiką bei taip pat, kaip tinkamai sužinoti kiek liko dar laisvų dienų jums.

Galima sakyti, jog šis klausimas mūsų šalies DK yra apibrėžtas pakankamai tiksliai, na o tam tikrose situacijose yra taikomos tikslios išimtys.

Norėdami sužinoti tikslų atostogų likutį, kreipkitės į savo įmonės personalą.